Hanem együtt dolgoznunk tovább a problémák megoldásán.

A bulinegyed minden budapesti lakos számára közös érték, ami a helyi lakosok számára sokszor átok. Az, hogy most a népszavazásról beszélünk, nemcsak felesleges feszültségeket okoz VII. kerületi lakosok és vállalkozások között, de beláthatatlan kockázatokat jelenthet Budapest turisztikai és közösségi jövőjének. A jelen helyzet kezelhető, csak közösen kell tenni érte helyi és budapesti lakosoknak, az önkormányzatoknak, hatóságoknak, vállalkozásoknak és a turisztikai szerveknek egyaránt.
Több hasonló cipőben járó világváros (London, Amszterdam vagy Sydney) példája bizonyítja, hogy a tömegturizmus okozta problémákat nem lehet tiltással kezelni. Városfejlesztési kihívásként tudatos tervezéssel és modern megoldásokkal lehet előrébb jutni, aktív zajmonitoring rendszerekkel, minőségbiztosítással és szigorúbb ellenőrzéssel, probléma-bejelentő felületekkel és párbeszéddel - ezen dolgozik egyesületünk is.
Mit jelentene az éjféli záróra?
1. A fenti nagyvárosokhoz hasonlóan egy esetleges csendrendelet a kerületben sok mindent eredményezhet, csak csendet nem: tömegek kerülnének egyszerre éjfélkor az utcára, lakásokban és köztereken folytatva a hangoskodást és szórakozást, ellenőrizetlen és kontrollálhatatlan keretek között. Ezzel párhuzamosan romolhat a közbiztonság és nőhet az erőszakos bűncselekmények száma is.
2. Ma Budapestnek a hátizsákos turizmus az egyetlen igazán jól működő turisztikai szegmense, amit az éjféli zárás kivégez. Nincs átmenet, nem csökkenő forgalomról kell beszélni a kerületi vendéglátásban és turizmusban, hanem gazdasági dominóeffektusról. Az éjféli zárás miatt a helyek végleg be fognak zárni, ezáltal nemcsak a turisztikai térképről kerülünk le hamarosan, de fiatal szakemberek tömege is külföldre fog távozni.
3. A belső budapesti kerületek az idegenforgalmi adóbevételeiktől is hamar búcsúzhatnak. A megszűnő helyek, beszállítók, szolgáltatók és ezek munkavállalói által fizetett adók elmaradása jelentős kiesést jelentenek a kerület, a főváros és az egész ország bevételeiben.
4. A kerületi lakások értéke rövid távon akár harmadával is csökkenhet. A drasztikus jogszabályi beavatkozás szülte bizonytalanság miatt a befektetések leállnak és fejlesztések megtorpanásával a városkép javulása is visszafordulhat.
Belső-Erzsébetváros lakosai helyesen várják el, hogy életkörülményeik legyenek jobbak, ha a kerület ennyire népszerű. Kérésük pusztán annyi, hogy az utcák reggelente tiszták legyenek, a zene ne zavarjon senkit, a szemetet ne a szél hordja szét és a hangoskodókat pillanatok alatt figyelmeztesse valaki a közösségi együttélés szabályaira.
Az éjszakai és a nappali gazdaság szimbiózisban van, ha az egyiket levágjuk, elvérezhet a másik is. Nincs jó csendrendelet, de nincs szükség ennyi helyre, kocsmára sem. Jó minőségű éjszakai szolgáltató szektorra van szükség, ami egyensúlyra törekszik lakókörnyezetével. Olyan szórakozási kultúrát és éjszakai életet kell teremteni a vállalkozásoknak a lakossággal és az önkormányzatokkal együttműködve, amire minden budapesti - de leginkább belső-erzsébetvárosi - polgár büszke lehet.
forrás: Night Mayor BUD